... létání v dlouhé vlně

Novinky - RSS zprávy
Pohled na hlavní hřeben z LKMI
Hřeben Jeseníků z LKMI
Pohled z Lázní Z Priessnitz.Lázní
Pohled z Ovčárny na Praděd
Z Ovčárny na Praděd
Pohled z Biskupské kupy
Z Biskupské Kupy
Pohled na Sněžku z Pece p.Sněžkou
Z Pece na Sněžku
Pohled z Ovčárny na Praděd
Ze Sněžky
Jelenia Gora Jelenia Gora 1 Jelenia Gora
Jelenia Gora 2
Hlavní
Tratě
Links - Aerokluby
Vlnové Kempy
Krkonošský pohár
 
Kyslík
Prostudujte si prezentaci MUDr.Chaloupky (ULZ) ze semináře v Jablonném 2006

MEDICÍNSKÉ ASPEKTY VLNOVÉHO LÉTÁNÍ

(Power Point 3,13 Mb)
Prezentace

Prezentace
Hypoxická hypoxie je nedostatečné zásobení organismu kyslíkem z důvodu nedostatečného okysličení krve. Mohou se s ní setkat lidé pracující ve velkých nadmořských výškách tzn. zejména horolezci ( znají ji pod názvem výšková nemoc ) a létající personál.
  Způsobuje ji malý parciální tlak kyslíku nebo jeho malá koncentrace ve vdechovaném vzduchu. Tlak vzduchu, tudíž i parciální tlak kyslíku ( pO2 ) s nadmořskou výškou klesá. Transport kyslíku tělem ze vzduchu v plicích až k buňkám je založen na principu difuze, tzn. kyslík se pohybuje ve směru tlakového spádu. Pokud klesá parciální tlak kyslíku ve vdechovaném vzduchu, klesá zároveň tlakový spád mezi ním a buňkou, a tím i množství přepravovaného kyslíku. Odolnost člověka vůči hypoxii je u každého jiná, vrozená a nedá se ovlivnit.

Pěkný článek o hypoxii >>> Z D E <<<

Hyperventilace Hyperventilace znamená nadměrné, příliš rychlé nebo příliš hluboké dýchání. Vede ke zvýšenému výdeji CO2 z organismu dýchacími cestami. CO2 je produktem látkové výměny živých buněk tkání. Zvýšený výdej CO2, způsobený hyperventilací , vede ke snížení jeho dílčího (parciálního) tlaku (dále pCO2), čímž získává krev zásaditější charakter a ovlivňuje funkci mozku.
Celý článek o hyperventilaci   
>>>ZDE<<<

Příznaky hyperventilace
.. Bušení srdce, zrychlená činnost srdce, pálení u srdce
.. Závratě, točení hlavy; zhoršená koncentrace; rozostřené vidění; mravenčení nebo necitlivost v ústech, rukou a nohou.
.. Nedostatek dechu; pálení na hrudi; pocit dušení; knedlík v krku; potíže s polykáním; bolest žaludku; „polykání vzduchu“; nevolnost.
.. Bolesti ve svalech, třes, křeče.
.. Napětí, únava, úzkost, slabost, špatný spánek, divoké sny, pocení.
Příznaky hypoxie a hyperventilace jsou si velmi podobné, přesto je jejich řešení úplně jiné, téměř opačné. Pokud si nejsme jisti, co nás vlastně trápí, existuje dobrá rada. V takové situaci se doporučuje nasadit si kyslíkovou masku a pomalu dýchat a počítat si. Pomalé dýchání zde nezabrání rychlé nápravě hypoxie, ale výrazně pomůže léčbě hyperventilace.
Počasí
Východ/západ
Kyslík O2
Links - vybavení
Links - ostatní
Kontakty